Egy nagyobb lélegzetvételű anyag következik most. Hogyan készítsünk gyermekkönyv illusztrációt tusfilc és vízfesték segítségével. Természetesen rengeteg féle módja van illusztrációt készíteni, ez most csak egy a sok közül, amivel remélem segítek és ötletet adok néhányatoknak, hogyan is kezdjetek hozzá és milyen lépései lehetnek egy illusztráció elkészítésének. A vidót Alisa Vysochina-nak köszönhetjük
Ez a videó a folyamatát mutatja be egy illusztráció elkészítésének, az ötlet kitalálásán, a referenciaképek használatán, a kompozíción, vázlatkészítésen keresztül vezet a kész illusztrációig. Lebontom itt lépésekre egy kis magyarázattal, hogy azoknak is jól követhető legyen, akik nem tudnak angolul. De mindenképpen nézd meg a videót, mert így áll majd össze a teljese kép.
Tehát, az eszközök, amiket a videón látsz:
– Vízfestékes papír
– Prismacolor Col-Erase ceruza, lila színben (de bármilyen színesceruza megteszi, olyan ami kiradírozható, vagy készítsd el a vázlatot grafittal)
– Holbein vízfesték, Jaune Brilliant No.2 színben
– Micron Multi liner tusfilc, 005-ös vastagságú, szépia színben (barnás színű tusfilc, márka tulajdonképpen mindegy, csak legyen vízálló)
– Dr. Ph. Martin’s Bobbay barna tinta (de bármilyan barna, vízálló tinta, vagy vastagabb barna tusfilc is jó)
– Nagyon vékony ecset
– Pentel tölthető ecset (de igazából sima vízfesték ecset is megteszi)
A videó készítője: Alisa Vysochina
Az elkészítés menete pedig a következő:
1) Mielőtt nekilátanunk a vázlatkészítéshez, először következik az ötlet. Tehát döntsük el, hogy mi lesz a téma, mit is szeretnénk rajzolni, mi a története, milyen környezetben szeretnénk elhelyezni. Tehát mi lesz a háttér.
2) Miután megvan az ötlet, akkor jöhet a szkeccselés. Ez még nem a végső vázlat, csak az ötlet megtalálása, kidolgozása. Találd ki, hogy mi vagy ki lesz az illusztráció középpontjában. Találd ki a karakteredet. Ha szükséges, akkor nézz hozzá referenciakepéket.
3) Ha megvan az ötlet és az előzetes szkeccseink, akkor jöhet a környezet, a háttér kitalálása. Ehhez ugyancsak keres referenciákat, google, vagy saját fotók, könyvek, bármi adhatja az ötletet. Ennél a pontnál gondolj a kompozícióra. Ne legyen túl szimmetrikus, unalmas.
4) Sokféle szabály van, ami a kompozíciót illeti, itt most a harmadolási szabályt alkalmazta a művész. Vagyis osszuk a képet harmadokra vízszintesen és függőlegesen. Ha az így kapott metszéspontok mentén helyezzük el a témát, tehát az, ami szeretnénk, hogy fókuszban legyen, akkor a néző számára egy érdekesebb, kellemesebb kompozíciót kapunk.
5) Ha megvan a kompozíció, ötlet és előzetes vázlatok, akkor jöhet a végső vázlat elkészítése a vízfestékes papíron, halványan. Ne nyomd rá túl erősen a ceruzát! Mivel vízfestékkel dolgozunk, ezért érdemes leragasztani a papírt egy táblára művész ragasztószalaggal. Először a háttér vázlata következik, majd jöhet a karaktered elhelyezése. Fontos, hogy az arányok megfelelőek legyenek, valamint kell elgondolkoznod, hogy mit szeretnél, hogy először meglásson az, aki a képre néz, tehát mi legyen a fókuszban. Ha van egy karakter a képen, akkor általában azt szeretnénk, hogy az arca legyen a központ, így azt helyezzük el a harmadolási szabálynak megfelelően.
6) Miután megvan az fő váz, tehát nagyvonalakban a háttér és a karakter, akkor jön a „nehezebb” rész. Vagyis, hogy dolgozzunk ki minden részletet. Tipp: miközben rajzolod a vázlatot és a részleteket, helyezz egy papírlapot a kezed alá, hogy ne maszatold el a grafitot, vagy amivel dolgozol. Ez egy hosszadalmas folyamat, így légy türelmes!
7) Mikor megvagy a részletek kidolgozásával, akkor jön a körvonalak átrajzolása a 005-ös szépia tusfilccel.
8) Ha kész vannak a körvonalak, akkor jöhet a festés része. Amennyiben grafittal rajzoltad a vázlatot, akkor radírozd ki a vonalakat, mert össze fogja koszolni, majd a szineidet. Ha a videón is látható Prismacolor Col-Erase színesceruzát használtál, akkor azt nem kell.
Először döntsd el, hogy milyen színeket szeretnél használni. Érdemes kikeverni őket előre és egy külön kis papíron kipróbálni őket, így könnyebb lesz a festés része, ha már előre elkészítesz egy kis szín segéd táblát magadnak.
Majd nedvesítsd be az egész felületét a papírnak, és jöhet az első réteg, halványan. Ez még csak egy alapszín. A karaktereidet hagyd ki, ezt csak a háttérre használd!
9) Aztán jöhetnek a részletek. Itt a videón Pentel tölthető ecsettel dolgozik a művész, de bármilyen vízfestékes ecset megteszi. A vastagsága attól függ, hogy éppen mind dolgozol. Kisebb részletesebb területekhez vékonyabb, nagyobb felületekhez vastagabb ecset.
A színek, amiket használ jól lekövethető a videó alapján. Ez attól függ, hogy neked mi a témád, miről szól a te illusztrációd, ennek megfelelően választd ki, keverd ki a szineidet.
10) A festés rész után következik az egyes részek, főbb tárgyak körvonalainak megvastagítása a barna tintával és nagyon vékony ecset segítségével. Vagy használhatsz ismét tusfilcet barna/szépia színben. A lényeg, hogy vízálló legyen.
És akkor következzék a videó:
Meg szeretnél tanulni rajzolni? Online Jobb Agyféltekés Rajztanfolyam (http://rajzhobby.hu/jobb-agyfeltekes-rajzolas/online-jobb-agyfeltekes-rajztanfolyam)
Festeni szeretnél és érteni a színelméletet? Online Színes Tanfolyam (http://rajzhobby.hu/szines-tanfolyam-online-hobby-rajz)
————————————-
Vélemény, hozzászólás?