Volt már egy bejegyzésem az Ebru festéstechnikáról (itt láthatod). Nagyon sokatokat megfogott ez a téma és kaptam leveleket azzal kapcsolatban, hogy hogyan is működik ez a technika, hogyan készül el egy Ebru festmény.
Utánajártam a témának és a következőket találtam.
Hogyan készül az Ebru?
Tál
A tál, amit ehhez a technikához használnak, készülhet alumíniumból, üvegből, plexiüvegből, műanyagból vagy bármi olyan anyagból, ami nem szivárog. A víz felszínének kifeszítettsége szebb egy metál tálnál, mint mondjuk egy műanyagnál, ezért a metálból készült tál a legalkalmasabb erre a célra.
A tál nagysága az a használandó papír méretétől is függ. Minden oldalon körülbelül fél cm-rel érdemes, hogy nagyobb legyen a tál, mint a papír. Mikor a papírt víz éri, akkor kicsit megfogja szívni magát és így megduzzad, nő a mérete. Hogy milyen mértékben nő, az a használandó papírtól függ, hogy mekkora a nedvszívó képessége. Ezért is kell, hogy a tál nagyobb legyen 0,5 cm-rel a papírnál, hogy kényelmesen ki tudjuk belőle venni.
A tál mélysége legyen olyan 5-6 cm, és a szélei ne legyen élesek, inkább lekerekítettek és a legjobb, ha kissé kifelé kunkorodnak, hogy ne sértse meg a papírt, mikor kivesszük belőle.
Sűrítőanyagok
A víz, amit ennél a technikánál használnak, sűrítve van. Természetes anyagból készült sűrítőanyagokat használnak, amiknek van egy tapadó hatásai is egyben. Ez a tapadó képesség segít, hogy a festék a papírhoz tapadjon.
- Ez a kötőanyag egy növény nedvéből készül, amit úgy hívnak, hogy „geven”.
- Ír moha, ami vörös hínárként is ismert, ugyancsak jó sűrítőanyag lehet.
Ezt az anyagot (50-60 gr-ot) kell feloldani 2 l vízben, egy mély tálban és 24 órán át hűvös, száraz helyen kell tartani. Utána a megdagadt anyagot darabokra kell törni, majd ismét 24 órát kell hagyni pihenni újabb 2 liter víz hozzáadása után. Majd a 2. nap végén ismét 2 l víz kell hozzá és össze kell keverni. Innentől kell még 48 óra a keveréknek, hogy teljesen feloldódjon a kötőanyag.
Ox gall
Ennek nem tudom, hogy mi a magyar megfelelője, de ez az egyik legfontosabb összetevője ennek az Ebru technikának. Ez ahhoz kell, hogy a festék szétterüljön a víz felszínén és ne süllyedjen el. Művészellátó boltokban biztos, hogy lehet kapni erre a célra anyagot.
Festékek
Tiszta festék pigmentet használnak, aminél az a lényeg, hogy ne oldódjon vízben. A szemcsés festéket összezúzzák vízben és a használat előtt egy kevés ox gall-t is adnak hozzá. A vízben való összezúzás ahhoz kell, hogy a festékszemcsék nedvesek legyenek, az ox gall pedig megbontja a szemcséket.
Ecset
Tradicionális, egyszerű ecseteket használnak az Ebrunál. Az ecset lófarok szőrből, rózsafából és horgászzsinórból készül.
Papír
Bármilyen fajta papír használható ehhez a technikához, a lényeg, hogy legyen nedvszívó képessége. A fényes felületű papírok tehát nem alkalmasak erre a célra. Érdemes savmentes papírt használni, hogy hosszan megőrizzük a kész kép minőségét.
Ennyit a részletekről. És akkor most következzen egy videó, ami egész részletesen bemutatja az Ebru technikát.
Vélemény, hozzászólás?